Humenné sa nemusí predávať pod cenu

Autor: Miroslava Zajcevová | 13.9.2015 o 18:54 | Karma článku: 4,83 | Prečítané:  665x

Naposledy som na tomto mieste písala o programe, ktorý by vedel v konkrétnej podobe pomôcť zaostávajúcim regiónom od kolegu zo SIETE Róberta Auxta. Svoj blog som začala tým, že som hrdá lokálna patriotka. 

Hrdá som preto, lebo Humenné a celý Horný Zemplín sa mohli pýšiť rodákmi, ktorí sa stali výraznými osobnosťami vo svojej profesii. Príkladov je mnoho, napríklad Ladislav Grosman, autor literárnej predlohy a scenárista filmu "Obchod na korze“ oceneného Oskarom v roku 1966, Michal Kováč  - prvý prezident samostatnej Slovenskej republiky, J. Em. Mons. Jozef kardinál Tomko, ale aj  mnoho ďalších osobností,  ktoré Slovensku a svetu naše mesto prinieslo.

Jedným dychom dodávam, že je správne podporovať v našich osobnostiach povedomie lokálpatriotizmu a u obyvateľov Humenného hrdosť na týchto slávnych rodákov. Preto oceňujem, že primátorka Jana Vaľová pokračuje v začatej tradícií  udeľovania čestného občianstva mesta Humenného. Viem, že naši rodáci si toto ocenenie vážia. Zároveň to našim občanom  dáva ďalší dôvod   byť hrdí na Humenné.

Druhá vec je, že niekedy nás takéto ocenenia významných osobnosti môžu priviesť do rozpakov.  Ako iste tušíte, mám na mysli ocenenie pre predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho, ktorý nie je z Humenného, nie je ani zo Zemplína a vlastne nie je ani z východného Slovenska. Nakoľko nepozná miestny kontext, tak nerozumie tradícii udeľovania čestného občianstva. A preto sa zachoval, ako sa zachoval. Na slávnostné podujatie udeľovania ocenenia Čestného občianstva mesta Humenné neprišiel,  na čo mal samozrejme dobrý dôvod, keďže bol vtedy  na dôležitej zahraničnej ceste v Poľsku.  Tu ma sklamalo konanie primátorky, ktorá nebola schopná ho normálne ospravedlniť.

Nehľadám za každým konaním primátorky J. Vaľovej problém a úprimne som sa snažila  pochopiť motiváciu primátorky, prečo sa tak rozhodla. Oceniť takouto, pre nás Humenčanov významnou cenou mladého, nie veľmi skúseného, aj keď uznávam sympatického predsedu parlamentu, jednoducho neobstojí. Uvedomujem si, že sa blížia parlamentné voľby, v najbližšom čase sa zostavujú  kandidátky, ale nemôžem uveriť, že by sa k tomu primátorka znížila. Stále chcem veriť, že išlo o ušľachtilejší zámer, ktorý  však nepoznám.

Mesto Humenné má veľa úspešných rodákov, ktorí už dostali toto ocenenie. Preto by sme mali k nemu pristupovať s úctou a rešpektom.Nemal by ocenenie radšej dostať aspoň in memoriam Ladislav Grosman  - autor literárnej predlohy a scenárista oskarového filmu (na budúci rok tomu bude presne polstoročie od zisku Oskara pre film Obchod na korze, čo je peknou príležitosťou spomenúť si)? Edita Grosmanová, manželka Ladislava Grosmana o svojom manželovi povedala: "Môj manžel vždy bol a navždy zostal Humenčanom, nikdy sa tým netajil, miloval toto mesto a zomrel s láskou k nemu. Rád sa tu vracal, či už žil v Prahe alebo Izraeli."

Alebo napríklad Peter Breiner, klavírny virtuóz a skladateľ pôsobiaci v New Yorku, ktorý naše mesto a našu krajinu reprezentuje  a robí mu dobré meno v zahraničí?

V poslednom čase sa v titulkoch hovorilo o ocenení P. Pellegriniho a aj o tom, že na preberanie ceny neprišiel. Pýtam sa, je toto najlepšia reklama pre Humenné? Neprinieslo skôr  toto oceňovanie hanbu celému mestu? Chcem veriť, že ďalšie kroky pani primátorky budú šťastnejšie a investuje svoju energiu zmysluplnejšie, napríklad na pritiahnutie ďalších investorov do nášho mesta. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

SVET

Šoky, nefunkčné lepidlo a Trump. Ako Rakúsko už deväť mesiacov volí prezidenta

Z víťazstiev sa už tešili, rozhodne sa až teraz.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?