reklama

O sociálne cítiacej vláde. O vzťahu k tým, ktorí nás majú chrániť.

Nedávno ma na stránke nášho Ministerstva obrany upútalo vyjadrenie ministra obrany  SR Martina Glváča

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

o zmenách, vyplývajúcich z nového zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov od 1.1.2016. Na príprave tohto zákona sa výrazne podieľali vojaci, pretože našou snahou bolo zapracovať do neho práve čo najviac ich požiadaviek. Výsledkom je zákon, ktorý má predovšetkým zastabilizovať vojenský personál a oproti doterajšiemu stavu nastavuje nový transparentnejší a flexibilnejší systém služobnej kariéry profesionálneho vojaka, vysvetlil minister obrany SR Martin Glváč.

A tiež vysvetlenie náčelníka GŠ Ozbrojených síl SR generála Milan Maxima taktiež na tej istej webovej stránke.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako zdôraznil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim, nový zákon prispeje k skvalitneniu výkonu služby profesionálnych vojakov. Pozitívnou správou pre všetkých vojakov je, že v rámci sociálnych istôt sa zachovávajú všetky dôležité ostatné platové náležitosti profesionálnych vojakov, ako sú príplatky a príspevky,“ povedal.

No a potom som si so záujmom prečítala uvádzaný nový zákon č.281 z 25. septembra 2015 o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Keď som však došla k § 88, skoro som odpadla. Neviem, neviem, či aj na tomto paragrafe sa výrazne podieľali samotní vojaci ! Veď posúďte sami :

SkryťVypnúť reklamu
reklama

§ 88 Nároky po zrušení personálneho rozkazu o prepustení

  1. Ak bol personálny rozkaz o prepustení právoplatne zrušený, služobný pomer profesionálneho vojaka trvá a profesionálny vojak dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o zrušení personálneho rozkazu o prepustení a) pokračuje vo výkone funkcie, do ktorej bol ustanovený pred prepustením, alebo b) je zaradený do zálohy pre prechodne nezaradených profesionálnych vojakov podľa § 73 ods. 3 alebo ods. 4.

  2. (4) Profesionálnemu vojakovi sa za čas neplatného prepustenia doplatí plat, aktivačný príspevok a stabilizačný príspevok, ktorý by mu patril, ak by k prepusteniu nedošlo. Ak celkový čas, za ktorý by sa mal profesionálnemu vojakovi doplatiť plat, aktivačný príspevok a stabilizačný príspevok, presiahne 12 mesiacov, môže súd na základe dôvodov uvedených v žiadosti služobného úradu jeho povinnosť doplatiť plat, aktivačný príspevok a stabilizačný príspevok za čas presahujúci 12 mesiacov primerane znížiť, prípadne plat, aktivačný príspevok a stabilizačný príspevok za čas presahujúci 12 mesiacov profesionálnemu vojakovi vôbec nepriznať. Plat, aktivačný príspevok a stabilizačný príspevok môže byť priznaný najviac za čas 36 mesiacov.

Čítate správne! To znamená, že ak Vás napríklad prepustili neprávom a rozkaz o Vašom prepustení bol právoplatne zrušený, vôbec Vám nemusia vyplatiť to, čo by Vám podľa zákona v sociálne cítiacej spoločnosti malo patriť! A ak by Vám prislúchalo k výplate viac ako za 12 mesiacov, nie aby Vám to vyplatili, ale dajú o tom rozhodovať súd! A tiež, keď Ste sa napríklad domáhali pravdy rok, dva roky, päť rokov /čo je na Slovensku bežné/, môžete /a nemusíte/ dostať vyplatené najviac za 3 roky! Tak čo je toto za spravodlivosť a sociálne cítenie!? Toto sú tie sociálne istoty, o ktorých hovoril náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim ??! Toto je ten zákon, ktorý má predovšetkým zastabilizovať vojenský personál a oproti doterajšiemu stavu nastavuje nový transparentnejší a flexibilnejší systém služobnej kariéry profesionálneho vojaka, o ktorom hovoril minister obrany SR Martin Glváč??!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možno by naše súdnictvo začalo rýchlejšie pracovať, keby sa muselo platiť aj za 5 alebo 10 rokov dozadu!

Myslím si, že to nie je správne, ani etické a so so sociálnym cítením to nemá vôbec nič spoločné! Jedno múdre príslovie hovorí : ,,Keď sme malí, učia nás chodiť a hovoriť, keď sme veľkí, chcú, aby sme sedeli a boli ticho ! ‘’ 

Nuž aj takto môžu vyzerať sociálne istoty po slovensky !!

Miroslava Zajcevová

Miroslava Zajcevová

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Ing. Miroslava Zajcevová.Narodila som sa v Humennom, kde som strávila detstvo a navštevovala miestne gymnázium. Neskôr som študovala na Moskovskej štátnej akadémii v Rusku.Pracovala som v Rusku a neskôr na Ukrajine na významných manažérskych postoch, kde som získala bohaté skúsenosti s vedením firmy, pracovníkov a komunikáciou so zahraničnými partnermi. Dôkazom môjho pracovného nasadenia a profesionality sú Ocenenie Importér roka 2009 a Vyznamenanie za osobitý prínos v rozvoji medzinárodných ekonomických vzťahov s Ukrajinou. V roku 2012 ma životná púť zaviedla do Kazachstanu a Kirgizstanu, kde som pôsobila ako prvý tajomník a ekonomický diplomat na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Astane.Moje srdce však stále patrilo kraju, kde som sa narodila a vyrastala.V súčasnoti pracujem ako riaditeľka spoločnosti zameranej na medzinárodný obchod. Momentálne kandidujem na post primátorky mesta Humenné. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu