Môže prosperovať Horný Zemplín?

Autor: Miroslava Zajcevová | 7.9.2015 o 12:13 | Karma článku: 4,29 | Prečítané:  426x

Ako lokálpatriotka pociťujem,  že región Horného Zemplínadostatočne nevyužíva svoj potenciál. Vidím, že je nevyhnutné dodať našmu okresu novú energiu, aby mohol byť opätovne výkladnou skriňou východného Slovenska.

Nezamestnanosť v Humennom v auguste tohto roka dosiahla neuveriteľných 17,80 %. A viac ako 30 % všetkých Slovákov pracujúcich v zahraničí je z Prešovského kraja. Bohužiaľ, taká je realita. Každý, kto sa tu narodil a žil, momentálne žije alebo len prechádzal cez východné Slovensko mal možnosť vidieťa porovnať, ako z neho  život  postupne odchádza. Je to akoby sa Vám zo žíl strácala životodárna tekutina a Vy začínate postupne chradnúť, starnúť a strácať sily. Čím to je? Čo sa deje?

Šikovní a pracovití mladí ľudia odchádzajú do zahraničia, resp. do Bratislavy a nevracajú sa späť. Oni sa nechcú  len prizerať a čakať, že sa to možno zmení. Chcú svoj život žiť teraz. Chcú si založiť rodiny, mať deti, ísť na dovolenku, kúpiť si auto alebo si len tak posedieť si s priateľmi. Jednoducho žiť svoj život naplno. Aby im v starobe nebolo ľúto za bezcieľne prežitým životom. Ale ako to uskutočniť, keď človek nemá prácu? A tej na východe niet.

Tento trend a táto realita vysáva život z našich miest a obcí a dostáva ich do špirály regionálneho úpadku. Z tohto bludného kruhu raz musíme konečne vystúpiť!

Doterajšie opatrenia dožívajúcej generácie politikov zlyhávajú na plnej čiare.Samozrejme, ak pod opatreniami myslíme nekonečné sľuby o diaľniciach a investoroch. Ako aktívna obyvateľka a rodená Humenčanka si plne uvedomujem vážnosť situácie.  Je nutné  začať riešiť regionálnu politiku na Slovensku činmi a nie len slovami. Populárne výjazdové rokovania  vlády už nestačia a je preto nevyhnutné naštartovať regióny novými investíciami tak, aby Slovensko prekvitalo, žilo a rástlo nielen  v jeho západných oblastiach.

Mojím zásadným dôvodom na vstup do strany Sieť Radoslava Procházku bol práve jej dôraz na regióny a skutočný záujem zlepšiť postavenie ľudí, ktorí žijú vo vzdialenejších oblastiach Slovenska.

Vedúci odbornej skupiny pre národné hospodárstvo Róbert Auxt predstavil plán riešení pre zaostávajúce regióny s vysokou mierou nezamestnanosti. Jeho návrh je unikátny v tom, že regióny, ktoré zaostávajú,  a musíme byť k sebe byť úprimní - Horný  Zemplín k nim patrí, navrhuje opatrenia, ktoré budú mať okamžitý efekt a  budú zároveň dlhodobo udržateľné.

Základným pilierom návrhu je, že na základe výšky nezamestnanosti vzniknú regionálne ekonomické zóny, v ktorých budú platiť špeciálne daňové pravidlá.Špeciálny daňový režim preto, aby boli regióny  oveľa viac príťažlivé pre investorov, ako sú doteraz. A zároveň, aby podnikatelia, ktorí zvažujú rozšíriť svoje podnikanie v zaostávajúcich regiónoch nemali ďalej nad čím uvažovať.

Podstatou regionálnych ekonomických zón je to, že každý podnikateľ, malý alebo veľký živnostník, slovenská či zahraničná firma, ktorá sa rozhodne investovať v daných regiónoch ,bude mať okamžitý nárok na odpísanie 150 - 200 % objemu investície,  čím sa jej zníži daňový základ.

Čo je ale veľmi dôležité,na zníženie daňového základu a teda na podporu štátu bude mať nárok automaticky. Nebudú potrebné žiadne dobré kontakty na štátnych úradníkov, ako to bolo doteraz.

Po 25 rokoch prehlbovania regionálnych rozdielov prvýkrát vidím , že niekto má úprimný záujem použiť verejné financie aj na rozvoj Horného Zemplína. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?