Môže prosperovať Horný Zemplín?

Autor: Miroslava Zajcevová | 7.9.2015 o 12:13 | Karma článku: 4,29 | Prečítané:  417x

Ako lokálpatriotka pociťujem,  že región Horného Zemplínadostatočne nevyužíva svoj potenciál. Vidím, že je nevyhnutné dodať našmu okresu novú energiu, aby mohol byť opätovne výkladnou skriňou východného Slovenska.

Nezamestnanosť v Humennom v auguste tohto roka dosiahla neuveriteľných 17,80 %. A viac ako 30 % všetkých Slovákov pracujúcich v zahraničí je z Prešovského kraja. Bohužiaľ, taká je realita. Každý, kto sa tu narodil a žil, momentálne žije alebo len prechádzal cez východné Slovensko mal možnosť vidieťa porovnať, ako z neho  život  postupne odchádza. Je to akoby sa Vám zo žíl strácala životodárna tekutina a Vy začínate postupne chradnúť, starnúť a strácať sily. Čím to je? Čo sa deje?

Šikovní a pracovití mladí ľudia odchádzajú do zahraničia, resp. do Bratislavy a nevracajú sa späť. Oni sa nechcú  len prizerať a čakať, že sa to možno zmení. Chcú svoj život žiť teraz. Chcú si založiť rodiny, mať deti, ísť na dovolenku, kúpiť si auto alebo si len tak posedieť si s priateľmi. Jednoducho žiť svoj život naplno. Aby im v starobe nebolo ľúto za bezcieľne prežitým životom. Ale ako to uskutočniť, keď človek nemá prácu? A tej na východe niet.

Tento trend a táto realita vysáva život z našich miest a obcí a dostáva ich do špirály regionálneho úpadku. Z tohto bludného kruhu raz musíme konečne vystúpiť!

Doterajšie opatrenia dožívajúcej generácie politikov zlyhávajú na plnej čiare.Samozrejme, ak pod opatreniami myslíme nekonečné sľuby o diaľniciach a investoroch. Ako aktívna obyvateľka a rodená Humenčanka si plne uvedomujem vážnosť situácie.  Je nutné  začať riešiť regionálnu politiku na Slovensku činmi a nie len slovami. Populárne výjazdové rokovania  vlády už nestačia a je preto nevyhnutné naštartovať regióny novými investíciami tak, aby Slovensko prekvitalo, žilo a rástlo nielen  v jeho západných oblastiach.

Mojím zásadným dôvodom na vstup do strany Sieť Radoslava Procházku bol práve jej dôraz na regióny a skutočný záujem zlepšiť postavenie ľudí, ktorí žijú vo vzdialenejších oblastiach Slovenska.

Vedúci odbornej skupiny pre národné hospodárstvo Róbert Auxt predstavil plán riešení pre zaostávajúce regióny s vysokou mierou nezamestnanosti. Jeho návrh je unikátny v tom, že regióny, ktoré zaostávajú,  a musíme byť k sebe byť úprimní - Horný  Zemplín k nim patrí, navrhuje opatrenia, ktoré budú mať okamžitý efekt a  budú zároveň dlhodobo udržateľné.

Základným pilierom návrhu je, že na základe výšky nezamestnanosti vzniknú regionálne ekonomické zóny, v ktorých budú platiť špeciálne daňové pravidlá.Špeciálny daňový režim preto, aby boli regióny  oveľa viac príťažlivé pre investorov, ako sú doteraz. A zároveň, aby podnikatelia, ktorí zvažujú rozšíriť svoje podnikanie v zaostávajúcich regiónoch nemali ďalej nad čím uvažovať.

Podstatou regionálnych ekonomických zón je to, že každý podnikateľ, malý alebo veľký živnostník, slovenská či zahraničná firma, ktorá sa rozhodne investovať v daných regiónoch ,bude mať okamžitý nárok na odpísanie 150 - 200 % objemu investície,  čím sa jej zníži daňový základ.

Čo je ale veľmi dôležité,na zníženie daňového základu a teda na podporu štátu bude mať nárok automaticky. Nebudú potrebné žiadne dobré kontakty na štátnych úradníkov, ako to bolo doteraz.

Po 25 rokoch prehlbovania regionálnych rozdielov prvýkrát vidím , že niekto má úprimný záujem použiť verejné financie aj na rozvoj Horného Zemplína. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.


Už ste čítali?