Pochod za život provokuje svedomie

Autor: Miroslava Zajcevová | 23.9.2015 o 18:51 | Karma článku: 5,90 | Prečítané:  918x

Žijeme v 21. storočí a ak sa tvárime, že žijeme v dobe, v ktorej je hodnota života absolútna v takej miere, že ani masový vrah nemá byť potrestaný trestom smrti, tak nemôžeme tvrdiť, že umelo vyvolaný potrat je celkom v poriadku.  

Oveľa horšie je, že pre väčšinu takýchto potratov sa ľudia rozhodnú zo sociálnych a ekonomických dôvodov. Aj keď v dnešnej modernej dobe je antikoncepcia ľahko dostupná.

Na Pochode za život som sa stretla s veľkým množstvom rôznych ľudí. Ak si niekto myslí, že sa na takejto akcii podieľajú len katolícky konzervatívci, je na veľkom omyle. Boli  tam  predstavitelia rôznych cirkví, politických strán, boli tam mladí, starší, ženy, muži aj deti. Všade panovala dobrá nálada,každému hral úsmev na tvári. Ľudia niesli transparenty s nápismi odkiaľ pricestovali, mali na sebe tričká i iné rozlišovacie emblémy, podľa ktorých ste mohli zistiť, z ktorých kútov Slovenska prišli. A nebolo to blízko. Boli tu zástupcovia Prešova, Košíc, Prievidze,Čadce, Žiliny, boli tu ľudia z Oravy i Kysúc, Gemera i Zemplína, Bratislavy i Pezinka. Médiami sa niesli ,,šumy“,  že východ Slovenska bude túto akciu bojkotovať. Keď sa však moderátor z tribúny opýtal, či je tu niekto z východu, ozval sa mu hlasný dav.

Aj tento fakt svedčí  o tom, že Pochod za život spojil ľudí z celého Slovenska. A  nie je to len klišé. Hoci sa dav dlhšie nehýbal kvôli obrovskému množstvu zúčastnených, nebola som svedkom žiadnych nepríjemností, štuchancov alebo inak zamračených a nepríjemných tvárí. Práve naopak, toľko úsmevov, ktoré si darovali navzájom úplne neznámi ľudia bol pre mňa obrovským zážitkom, na ktorý tak skoro nezabudnem.  Nabilo ma to obrovskou pozitívnou energiou a bolo tiež  potvrdením uznávania tradičných kresťanských  hodnôt v našej spoločnosti.

Prečo som sa zúčastnila na Pochode za život?

Pochod za život má ale širší zmysel. Udalosť narodenia dieťaťa by mala byť vždy chápaná ako dar. Budúce matky predsa prinášajú na svet novú ľudskú bytosť. Každá z nich dokáže priniesť spoločnosti niečo, čo tu predtým nebolo,niečo jedinečné a neopakovateľné. Niekoho, kto tu zostane, keď už my tu nebudeme.

Musíme si preto položiť ešte jednu otázku: Ako je možné, že v 21. storočí môžeme na Slovensku uviesť ako dôvod interupcie finančné problémy? Rodina a dieťa predsa musia byť na prvom mieste v sociálnom systéme. Pretože fungujúca a zdravá rodina sú základom fungujúceho štátu. A to treba podporovať.

Ako môžeme pomôcť pri záchrane ľudského života?

Som rada, že tohtoročný pochod za život sa niesol v znamení pomoci matkám v núdzi. Je dôležité, aby sme podporovali organizácie, ktoré v tejto úlohe zastupujú úlohu štátu. Áno, ide väčšinou o organizácie so silným duchovným zázemím, u ktorých pracujú kresťansky založení dobrovoľníci. Aj z toho dôvodu je mi smutno, že Pochod za život častokrát čelí obviňovaniu z pokrytectva. No bez obetavých ľudí, ktorí sa podieľali aj na organizácii Pochodu, by sa na Slovensku nemal kto postarať o budúce matky, ktoré v mnohých prípadoch odvrhne aj vlastná rodina.

Nedeľný pochod za život nám hlavne povedal, že tých, ktorí chápeme ľudský život ako základnú hodnotu našej spoločnosti, je stále dosť.  Účasť viac ako 80 000 ľudí z celého Slovenska, vrátane viacerých Humenčanov, ktorých som na Pochode stretla, je toho nesporným dôkazom.  Som rada, že aj ja som mohla byť  pri tom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?