Quo vadis, Humenné?

Autor: Miroslava Zajcevová | 24.1.2016 o 22:09 | (upravené 25.1.2016 o 20:16) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  784x

Podľa kresťanskej tradície pri svojom úteku z Ríma stretol apoštol Peter Ježiša Krista a opýtal sa ho: „Quo vadis, Domine?“ („Kam kráčaš, pane?“). Tak ako jemu, aj mne sa pri pohľade na moje milované, no zúbožené a valiace sa do 

Podľa kresťanskej tradície pri svojom úteku z Ríma stretol apoštol Peter Ježiša Krista a opýtal sa ho: „Quo vadis, Domine?“ („Kam kráčaš, pane?“).

Tak ako jemu, aj mne sa pri pohľade na moje milované, no zúbožené a valiace sa do bezodnej priepasti mesto, natíska táto otázka. Kam kráčaš Humenné? Ktorým smerom? A s kým?

Keď sa človek narodí, má všetky predpoklady na to, aby bol dobrým, milým, ústretovým, čestným, charakterným. Prečo keď sme starší, vytráca  sa  z našich srdc láska, nádej, pochopenie, sny a túžby. Čím to je,že čím sme dospelejší, tým viac sme smutní, závistliví, zlí, ovláda nás ľahostajnosť a nezáujem. Vidíme tých, ktorí by nam mali ísť príkladom a ospravedlňujeme ich konanie. Mlčíme a svoje  mlčanie ospravedlňujeme tým, že aj tak sú všetci rovnakí a nič sa nezmení. Bojíme sa povedať nahlas, čo si myslíme. Sme ticho, keď sa nám vyhrážajú. Sme ticho, keď nás urážajú a zastrašujú. Neozveme sa, ked nám odoberajú to, čo milujeme.

Sme ticho a zároveň bažíme po spravodlivosti. Chceme niečo zmeniť, ale len v pohodlí svojho domova. Naivne si myslíme, že to, čo sa nachádza ďalej ako koniec nášho nosa, sa nás už netýka.Omyl.

Žiadame morálnosť, ale u tých druhých. Chodíme do kostolov, ale ohovárame susedov. Túžime po pravde a žijeme v lži.

Hovorí sa, že nám vládnu takí, akých si zaslúžime. A tí hore sú odrazom našej spoločnosti. Dávam si otázku, čim sa previnilo mesto, jeho obyvatelia, že nad ním visí Damoklov meč?

Kam zmizla tá príjemná mestská atmosféra, ktorá tu vládla za mojich mladých čias? Kde sa vytratila ústretovosť, radosť zo športu, kultúry,  hrdosť na rodákov a ich úspechy? Všetko míľovými krokmi odchádza do zabudnutia. Z toho rozbehnutého vlaku sme vystúpil a vydali sa inou cestou.  A ten vlak už budeme dobiehať len veľmi ťažko.Je ľahké niečo zničiť, ale ťažké to opäť vybudovať.

Kde sú konštruktívne riešenia? Kde je to, čo nám sľubovali? Miesto toho vidíme len hádky, vzájomne osočovanie, hťadanie viny u iných, len nie v sebe.

Ako to mohlo zájsť až tak ďaleko, že po extraligovom volejbale končí v Humennom aj hokej, futbal hrá piatu ligu, zimný štadion je zatvorený pre havarijný stav, mladí odchádzajú z mesta, všade vládne klientelizmus a panický strach. Mesto jednoducho pomaly vymiera. Havárie na teplovodných rozvodoch su označované za sabotáž a podávajú sa trestné oznáamenia. Toto sme chceli? Takto sme si to predstavovali? Je Vám z toho do plaču? Mne áno.Toto si Humenné a Humenčania nezaslúžili.

V dnešom, mamonárskom svete až priveľmi rýchlo zabúdame a nechceme počúvať dobre mienené rady múdrych, že všetka neprávosť na svete sa mohla udiať len vďaka tomu, že tí, ktorých morálnou povinnosťou bolo ozvať sa, mlčali.

Kam sa rúti tento svet a prečo Pane nás tak skúšaš? Jeden filozof vo svojej knihe premýšľal o božom hneve takto : ,,Na zlo je krátky aj Pan Boh.. Buď Boh chce zbaviť tento svet zla a nemôže, alebo môže, a nechce,,. Vari si to zlo, ktoré narastá do obludných rozmerov zaslúžime?

Sme nepoučitelní. Stále naivne veríme sľubom tých, ktorí nás už veľakrát sklamali. Ale my chceme, aby nás klamali! My to čakáme, že nás budú klamať!  Pretože pravda až priveľmi bolí. Bolí, lebo nám ukazuje, ako sme sa opäť dali nachytať,.A my nechceme, aby nám ukazovali naše slabé stránky. Nikto sa predsa nechce cítiť ako hlupák, ktorý zase  niekomu naletel.

A preto si povieme. Ved zajtra to už urobím. Odhodlám sa a ja im všetkým ukážem.  Zajtra už určite nikomu neskočím na jeho sladke reči. Dnes to ešte vydržím. Veď čo iné môžem urobiť? Dnes ešte počkám. A zajtra začnem….. Naozaj? Nebude už zajtra neskoro?? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?