O sociálne cítiacej vláde. O vzťahu k tým, ktorí nás majú chrániť.

Autor: Miroslava Zajcevová | 8.2.2016 o 21:39 | (upravené 8.2.2016 o 22:02) Karma článku: 4,56 | Prečítané:  552x

Nedávno ma na stránke nášho Ministerstva obrany upútalo vyjadrenie  ministra obrany  SR Martina Glváča 

o zmenách, vyplývajúcich z nového zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov od 1.1.2016. Na príprave tohto zákona sa výrazne podieľali vojaci, pretože našou snahou bolo zapracovať do neho práve čo najviac ich požiadaviek. Výsledkom je zákon, ktorý má predovšetkým zastabilizovať vojenský personál a  oproti doterajšiemu stavu nastavuje nový transparentnejší a flexibilnejší systém služobnej kariéry profesionálneho vojaka, vysvetlil minister obrany SR Martin Glváč.

A tiež vysvetlenie náčelníka GŠ Ozbrojených síl SR generála Milan Maxima taktiež na tej istej webovej stránke.

Ako zdôraznil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim, nový zákon prispeje k skvalitneniu výkonu služby profesionálnych vojakov. Pozitívnou správou pre všetkých vojakov je, že v rámci sociálnych istôt sa zachovávajú všetky dôležité ostatné platové náležitosti profesionálnych vojakov, ako sú príplatky a príspevky,“ povedal.

No a potom som si so záujmom prečítala uvádzaný  nový  zákon č.281 z  25. septembra 2015 o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Keď som však došla k § 88, skoro som odpadla. Neviem, neviem, či aj na tomto paragrafe sa výrazne podieľali samotní vojaci ! Veď posúďte sami :

§ 88 Nároky po zrušení personálneho rozkazu o prepustení

  1. Ak bol personálny rozkaz o prepustení právoplatne zrušený, služobný pomer profesionálneho vojaka trvá a profesionálny vojak dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o zrušení personálneho rozkazu o prepustení a) pokračuje vo výkone funkcie, do ktorej bol ustanovený pred prepustením, alebo b) je zaradený do zálohy pre prechodne nezaradených profesionálnych vojakov podľa § 73 ods. 3 alebo ods. 4.
  2. (4) Profesionálnemu vojakovi sa za čas neplatného prepustenia doplatí plat, aktivačný príspevok a stabilizačný príspevok, ktorý by mu patril, ak by k prepusteniu nedošlo. Ak celkový čas, za ktorý by sa mal profesionálnemu vojakovi doplatiť plat, aktivačný príspevok a stabilizačný príspevok, presiahne 12 mesiacov, môže súd na základe dôvodov uvedených v žiadosti služobného úradu jeho povinnosť doplatiť plat, aktivačný príspevok a stabilizačný príspevok za čas presahujúci 12 mesiacov primerane znížiť, prípadne plat, aktivačný príspevok a stabilizačný príspevok za čas presahujúci 12 mesiacov profesionálnemu vojakovi vôbec nepriznať. Plat, aktivačný príspevok a stabilizačný príspevok môže byť priznaný najviac za čas 36 mesiacov.

 

Čítate správne! To znamená, že ak Vás napríklad prepustili neprávom a rozkaz o Vašom prepustení bol právoplatne zrušený, vôbec  Vám nemusia vyplatiť  to, čo by Vám podľa zákona v sociálne cítiacej spoločnosti malo patriť!  A ak by Vám prislúchalo k výplate viac ako za 12 mesiacov, nie aby  Vám to vyplatili, ale dajú o tom rozhodovať súd! A tiež, keď Ste sa napríklad domáhali pravdy rok, dva roky, päť rokov /čo je na Slovensku bežné/, môžete  /a  nemusíte/ dostať vyplatené najviac za 3 roky!  Tak čo je toto za spravodlivosť a sociálne cítenie!? Toto sú tie sociálne istoty, o ktorých hovoril náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim ??! Toto je ten zákon, ktorý má predovšetkým zastabilizovať vojenský personál a  oproti doterajšiemu stavu nastavuje nový transparentnejší a flexibilnejší systém služobnej kariéry profesionálneho vojaka, o ktorom hovoril minister obrany SR Martin Glváč??!

Možno by naše súdnictvo začalo rýchlejšie pracovať, keby sa muselo platiť aj za 5 alebo 10 rokov dozadu!

Myslím si, že to nie je správne, ani etické a so so sociálnym cítením to nemá vôbec nič spoločné! Jedno múdre príslovie hovorí : ,,Keď sme malí, učia nás chodiť a hovoriť, keď sme veľkí, chcú, aby sme sedeli a boli ticho ! ‘’ 

Nuž aj takto môžu vyzerať sociálne istoty po slovensky !!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?