Zvyšovať zamestnanosť treba vedieť

Autor: Miroslava Zajcevová | 11.10.2018 o 0:00 | (upravené 11.10.2018 o 21:14) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  308x

Pred štyrmi rokmi bolo kľúčovým bodom môjho volebného programu zvyšovanie zamestnanosti. V politike sa rýchlo zabúda, ale predsa si len skúsme spomenúť na moju volebnú kampaň spred štyroch rokov. 

Pred štyrmi rokmi bolo kľúčovým bodom môjho volebného programu zvyšovanie zamestnanosti.

V politike sa rýchlo zabúda, ale predsa si len  skúsme spomenúť na moju volebnú kampaň spred štyroch rokov. Išla som do volieb s pozitívnym programom zvyšovania zamestnanosti a udržania mladých ľudí v Humennom. Vyhýbala som sa osobným útokom na mojich protikandidátov. Aj vďaka tomuto programu som skončila vo voľbách druhá.

Na mojej hlavnej priorite sa nič nezmenilo. Zvyšovať zamestnanosť znamená vytvárať nové miesta prostredníctvom nových investorov, podnikateľov – a nie umelo vyraďovať ľudí z evidencie.

Terajšia primátorka Jana Vaľová argumentuje 7% nezamestnanosť v Humennom  tým, že mesto vraj nemá pozemky, aby tu mohli prísť veľkí investori vybudovať fabriku. Myslím si, že počas štyroch rokov sa snáď mohli nejaké pozemky vykúpiť a poskytnúť ich novým investorom a tak vybudovať  veľký priemyselný park ako v Kechneci.  Tento príklad som spomínala už pred štyrmi rokmi a sama som tento priemyselný park aj navštívila.

O to viac som očakávala, aký program v oblasti zamestnanosti predstavia ďalší kandidáti. Myslím si, že niektorí nepredstavia  žiaden, lebo už vopred vedia, že ich kandidatúra slúži len na to, aby zohrali Humenčanom divadlo. Len ohovárajú, špinia a potom stiahnú chvosty, keď im to niekto  prikáže. Prvý svoju tvár ukázuje pán Porochnavý, bábka o ktorej sa to už vedelo od začiatku. Jeden deň oznamuje humenčanom, že vraj oznámi niečo ohľadom svojej kandidatúry, čo sa ľudom vraj nebude páčiť a o niekoľko dní neskôr vydáva ďalšie vyhlásenie, akokeby vôbec nesúvisiace s tým prvým. Stabilita ako vyšitá. Vie vôbec, čo chce? Ľudia sa môžu cítiť ako na divadelnom predstavení.Druhá figúrka je pán Peter Pipák, ktorý každý deň rozpráva o tom, prečo nikto doteraz nepredstavil volebný program. Zvláštne, že on sám ho doteraz neukázal. Možno ešte nevie, či sám dohrá divadlo do konca volieb a či ho režisér nestiahne zo scény. Kandidát kvôli ktorému sa to všetko deje, pán Miloš Meričko, predstavil akýsi krátky volebný program.  Z jeho volebného programu som skeptická – už štyri roky je mestským poslancom, preto by som očakávala omnoho viac, ako nám je predstavené. Najmä podpora od úplne nesúrodých politických subjektov predstavuje riziko, že aj jeho program bude nekonkrétny a jeho hlavnou ambíciou bude nikoho si nepohnevať. SaS má určite iné predstavy o sociálnej oblasti ako OĽANO,  a to zasa určite iné predstavy ako SOĽ (to je strana, nie kuchynská potreba). Túžba po moci však zjavne spája najlepšie.

Žiaľ, moja predtucha sa potvrdila. Program pána Merička neprinesie v boji s nezamestnanosťou nič. Veď posúďte sami.

Jedným z piatich (!) riešení je „umožnenie humenských podnikateľom zúčastňovať sa na verejných súťažiach, vyhlásených mestom“. Ale to sa predsa môžu aj dnes. Ibaže mesto nemôže zo zákona nikoho uprednostniť len preto, že je z Humenného – vyhráva anonymná najlepšia ponuka a hotovo.

Pán Meričko chce „podporiť vytváranie nových pracovných miest intenzívnou spoluprácou s príslušnými agentúrami“. Áno, s pánom Matovičom, Sulíkom či Hlinom za chrbtom v nich bude určite úspešný. Nebudú sa s ním ani rozprávať.  Sám to nedokáže, pretože ako som sa dočítala, pracoval v Regionálnej rozvojovej agentúre vraj len štyri mesiace. Takže s agentúrami má určite veľké „skúsenosti“.

Ďalej chce pán Meričko „propagovať mesto na zahraničných investičných konferenciách“. Teda robiť úradníkom lukratívne dovolenky, aby rozdávali niekde v stánkoch letáky. Kto trochu pozná pohľad zahraničných investorov, veľmi dobre vie, že takto sa ich rozhodnutia niekde investovať nerodia.

Ostatní protikandidáti sa o nejaké programové riešenia ani nepokúšajú a intenzívne sa venujú vzájomnému ohováraniu. To však asi neprekvapuje.

Je smutné, že  v čase, keď humenčania nemajú prácu a podľa doposiaľ predstavených volebných programov kandidátov asi k vytvoreniu nových pracovných miest ani nepríde, vidíme len boj o lukratívne fleky. To, čo teraz v Humennom prebieha mi pripomína reality show. Ja v nej účinkovať nechcem a ani nebudem. Pretože toto Humennému nijako neprospeje a ani nepomôže.

Ja na svojom ekonomickom programe spred štyroch rokov nemám čo meniť. Vytvárať nové pracovné miesta môže len niekto, kto má osobnú skúsenosť s podnikaním, má kontakty, vie, s čím podnikatelia bojujú a bude im maximálne vychádzať v ústrety. Základ je určiť si priority – a tou mojou vždy bola a bude práca. Keď sa k nim pridajú fundovaní ľudia v mojom tíme, moje osobné skúsenosti a dôvera podnikateľskej obce, nemôžeme neuspieť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?